На проведената Кръгла маса на тема „Проекции в развитието на нормативната уредба на счетоводството в Република България” в понеделник 17.03.2014, организирана от „Финансово-счетоводен факултет” на УНСС взеха участие г-жа Мадлена Леви-Примо, г-жа Катя Крънчева и г-жа Елена Илиева.
Представен бе проект „Възможности за развитието на организацията и нормативната уредба на счетоводството в България за малки и средни предприятия върху основата на континенталната счетоводна система”. Един от изводите в него бе, че трябва да има организация с входящи и поддържащи изпити на счетоводителите.
Представители на ИДЕС заявиха, че за да бъде международно признат от IFAC влизането на счетоводителите в нея трябва да става с 2-3 изпита. Само счетоводители положили тези изпити и взели съответните лицензи да имат право да съставят финансови отчети.
Академичната общност в лицето на преподаватели и одитори се изказа в тази посока. Председателят на ИДЕС сподели в разговор, че не приема идеята за организация без изпити и по-лекото регулиране – само с Регистър.
Представителите АССП ясно и категорично изказаха позиция против силното регулиране на професията счетоводител. Позицията на асоциацията бе добре аргументирана и подкрепена с последните Европейски изследвания и базирана на опорни точки, обсъждани многократно в АССП. Посочи се, че духът на Директивата е облекчаване на малкия бизнес, а не натоварването му с допълнителни такси, за съставителите. Такова регулиране ще затвори достъпа на младите хора да професията, ще ограничи конкуренцията, ще парцелира пазара и в дългосрочен план ще намали качеството на предоставяните услуги.
АССП продължава да дава гласност на дискусията. Нашата позиция намира подкрепа сред цялата счетоводна общност.