От АССП присъстваха – Николай Петков, Председател на УС, Ренета Янева – член на УС на АССП, Стойно Димов – Управител на СК „Ралица“ – член на АССП и Лидия Карамитева – Управител на „Профит“ ООД – член на АССП.
Една от темите беше отношението на бизнеса към счетоводната и одиторската професия и неразбирането на нашата професионална отговорност. Някои колеги изразиха мнение, че е необходима промяна в НСС, МСС и МСФО като основа за промяна в цялостната концепция на нашата професия. Г-н Велин Филипов сподели, че още през 2020 г. са внесени предложенията за промяна в счетоводната нормативна уредба, но и до днес няма развитие по тази тема.
Всички участници в дискусията се обединихме около мнението, че липсва ефективна комуникация между нашите професионални организации от една страна и държавните органи и институции от друга страна.
Д-р Антон Свраков засегна темата за забавената промяна в Търговския закон и ЗТРРЮЛНЦ във връзка с прилагането на „Единна входна точка“, което трябваше да стане факт, за да се облекчи значително административната тежест за бизнеса.
Друг съществен факт, който беше засегнат е начина на преподаване на счетоводните дисциплини във ВУЗ-те. Проф. Д-р Филипова, както и други нейни колеги споделиха, че има значително намаляване на броя на счетоводните дисциплини, изучавани от икономическите специалности извън „Счетоводство и контрол“ и „Финанси“. Хорариумът също е намален и на практика студентите от тези специалности не получават достатъчно знания и съответно нямат добра професионална подготовка. Освен това има намаляване на преподавателите, които са практически ориентирани и съответно има дефицит на тези знания и практически насочена подготовка.
На участниците във форума беше представено интервю на Проф. д-р Филипова с известния международен консултант по контрол на качеството на одита в RBI – Джим Силф. Той също изрази мнение, че е необходима промяна в законодателството, което да съответства на промените в икономическата среда. Освен това той обърна голямо внимание на необходимостта при изпълнението на нашите задължения да ни бъде предоставена възможност за „Професионална преценка“. Това според него трябва да бъде законово регламентирано, за да не работим само в определени „рамки“, а да имаме възможност да правим преценка на обстоятелства и ситуации според нашия професионален опит и виждания спрямо конкретния казус.
Споделяме видео от първата част на дискусията в ден 1 тук: https://www.youtube.com/watch?v=VNYy7XfdfEQ
Дискусия, Варна, 16 юни 2022, част 2: https://www.youtube.com/watch?v=t1fwIq7eXGE
Споделяме видео от първата част на дискусията в ден 2 тук: https://www.youtube.com/watch?v=De_55VQh8X0
В ексклузивно интервю по повод Дискусията във Варна, Джим Силф, световно признат консултант по качество на одита, говори за развитието на счетоводството, законодателството и регулаторните норми.
Джим Силф е специалист по въпроси, свързани със защита на публичните интереси при моделиране на надзорни механизми и стандарти в одиторската и счетоводната професия. ☑️ Той е консултант по контрол на качеството на одита в Russell Bedford International (RBI), а преди това е изпълнявал длъжността на изпълнителен директор в областта на професионалните стандарти и външните отношения в Международната федерация на счетоводителите (International Federation of Accountants) в Ню Йорк.