Дата за провеждане: 16.02.2024 г. /петък/
Лектор: Теодора Дичева
Обучението ще се проведе чрез ZOOM Meeting. Необходимо е предварително да инсталирате ZOOM на Вашето устройство https://zoom.us/download . Достъпът до обучението ще се осъществи чрез активиране на линк, който ще получите на посочения от Вас мейл, ден преди началото на уебинара. Всеки участник може да влиза в платформата само от едно устройство и с името от заявката за участие.
Технически изисквания за участие: персонален компютър, лаптоп, таблет или мобилен телефон. Работеща аудио система на устройството /тонколона/и или слушалки/. Стабилна интернет връзка.
Организаторите не носят отговорност в случай на възникнало затруднение за участие в уебинар, дължащо се на неправилно функциониране на Вашето устройство или интернет връзката Ви.
Вход платформа: 13:50 – 14:00 ч.
Онлайн обучение: 14:00 – 18:00 ч.
Полудневно обучение от 4 часа с 15 минути почивка.
Съдържание на обучението:
1. Промени в Кодекса на труда, касаещи работа от разстояние – новите моменти и основни изисквания, които не са променени, но са от особена важност за всеки работодател който има или планира да наеме работници в home office.
- Новите изискванията към работното място, които да осигурят здравословни и безопасни условия на труд
- промените в Закона за здравословните и безопасни условия на труд, които да гарантират правото на БЗР на работещите от дома.
- Допълнението на легалната дефиниция на „работно място“ в §1, т. 4 от ДР на КТ.
- Гарантиране на „правото на изключване“ на работниците и договаряне на изключения в КТД или индивидуален трудов договор.
- Нов и съществуващ от преди промените ред за отчитане на работното време.
- Изисквания за предоставяне на информация на работниците и служителите при използването на алгоритмичното управление (и т.нар. изкуствен интелект) при организирането на работата и новото задължение на работодателите да създадат възможност на работниците да се поискат преразглеждане от човек на взетите автоматизирани решения, когато се засягат техните права.
- Новите легални дефиниции за „Информационна система за алгоритмично управление“ и на „Автоматизирана система за отчитане на работното време“.
2. Преглед на видовете срочни трудови договори, регламентирани в Кодекса на труда и видовете работно време, което може да се договори в трудовия договор или да се установи едностранно от работодателя:
- Трудов договор за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години;
- Трудов договор до завършване на определена работа и ред за неговото прекратяване;
- Трудов договор за заместване на работник или служител, който отсъства от работа и ред за прекратяването му;
- Трудов договор за работа на длъжност, която се заема с конкурс – за времето, докато бъде заета въз основа на конкурс и ред за прекратяването му;
- Трудов договор за определен мандат, когато такъв е установен за съответния орган и ред за прекратяването му.
- Трудов договор за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия.
- Трудов договор, сключен по изключение със срок най-малко една година, за дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер.
- Трудов договор със срок на изпитване и ред за неговото прекратяване.
Видовете работно време:
- Пълно, непълно и намалено работно време,
- Удължено работно време,
- Гъвкаво работно време,
- Ненормиран работен ден;
- Време на разположение и дежурство.
3. Задължения на работодателите при възстановяване на незаконно уволнен работник или служител и връщането му на работното място, от което е бил уволнен – правни ефекти при работодателя;
- Възможност за работодателя да отмени, по собствен почин, заповедта за уволнение;
- Дължими обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение и при незаконно уволнение;
- Срок за изпълнение на съдебно решение;
- Запис в трудовата книжка при осъдително съдебно решение, с което уволнението е признато от съда.
4. Промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските:
- Как с промените ще бъде предвиден по-дълъг платен годишен отпуск и на кои категории работници ще се дължи такъв удължен платен годишен отпуск.
- Редът за ползване на отпуска по чл. 163, ал. 10 от КТ от бащата или от един от родителите на майката или бащата въз основа на писмено заявление.
- Промени в редът за ползване на отпуска по чл. 164б, ал. 2 от КТ от осиновителя или от родителите на осиновителката или на осиновителя
Регистрация за обучение може да направите оттук
Запис няма да бъде правен и предоставян на участниците.
Записване и заплащане най-късно до: 15.02.2024 г.
Цени за участие: Членове на АССП – 45 лв; външни участници – 85 лв.
*АССП не е регистрирана по ЗДДС и ДДС няма да бъде начисляван.
Асоциация на счетоводителите и счетоводните предприятия
Банкова сметка:
Банка: ОББ АД – клон Света София
BIC UBBSBGSF
IBAN BG59UBBS80021022217012